Stredná amerika - Mexiko

Autor: Daniel Schikor | 4.11.2018 o 20:22 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  1475x

Rybárov z ich letargie, kedy sedeli na pobreží a asi najviac používali slovo maňana (teda nechajme to na zajtra), prebral počítač. Mexická vláda s ním chcela vytvoriť protipól tichomorskému mestu Acapulko.

Stredná Amerika je ako droga. Ak ju raz človek zažije, tak sa tam musí vracať. Tak uchváti. Aspoň nás určite. Tentoraz to nebolo len Mexiko, ale išli sme aj ďalej. Pobudli sme v Guatemale a užili sme si trochu Melovho Belize.

Začiatok našej cesty bol v mexickom Cancúne. Pôvodne rybárske mestečko sa v roku 1974 z noci na deň stalo najznámejším letoviskom na karibskom pobreží Mexika. Rybárov z ich letargie, kedy sedeli na pobreží a asi najviac používali slovo maňana (teda nechajme to na zajtra), prebral počítač. Mexická vláda ním chcela vytvoriť protipól tichomorskému mestu Acapulko. To bolo už v tej dobe spájané s mafiou a priekupníkmi drog. Tak sa rozhodli nechať to na elektroniku. Nech im nájde najlepšie miesto v Karibiku. Počítač ho našiel a jeho voľba bola veľmi dobrá. Našiel to najkrajšie čo mohol. A miestni rybári asi len nechápavo krútili hlavami čo sa okolo nich deje.

Našťastie sa počítač nezameral na staré mesto. To ostalo také aké bolo. Plné prijemných ľudí a starej koloniálnej architektúry. Zaujal ho neďaleký 18 kilometrov dlhý ostrov s nádhernými plážami. Na jeho pokyn tam vyrástli desiatky hotelov.

Našťastie nezablokoval celé pobrežie a pláže. Tie totiž patria mexickej vláde a každý kto chce, má k ním prístup. Nie je problém prejsť aj cez luxusný hotel a ísť na „jeho“ pláž. Ale to nie je nutné. Medzi hotelmi je kopec priestoru, ktorý vám umožní ponoriť sa do rozprávkového Karibiku.  Tyrkysovo modra voda priamo láka a biely piesok jemný ako púder vás tam priamo poháňa.

Najkrajšia je delfína pláž. Nie je zastavaná hotelmi a kúpanie je tam sezónne obmedzené.  Chodia tam klásť vajíčka morské korytnačky. V tomto období je tam dokonca zakázaný vstup.

Neďaleko nej si môžete vychutnať aj mayské pamiatky.

Cancun nie je len o hoteloch a plážach. Staré mesto stále funguje a nájdete tam to pravé Mexiko. S jeho ľuďmi a jedlom. Je tu kopec stánkov, kde si za euro  môžete dopriať kompletný obed. A ak mate odvahu tak aj so štipľavou silou miestnych chilli papričiek. Je to len na vás koľko znesiete. A keby ste to s tou štipľavosťou aj prehnali, tak je tu v zálohe tequila, ktorá vás opäť dovedie do funkčného stavu.

Ja odporúčam ubytovať sa v starom meste a na pláže len dochádzať mikrobusom. Jazdí ich tam kopec (číslo R1 a R2). Dopraviť sa na ostrov trvá asi pol hodinu. Záleží to od doby kedy tam idete. Okolo desiatej hodiny tam a piatej hodiny popoludní späť, treba rátať so zápchami. Za jednu cestu zaplatíte zhruba 60 centov.

O Mexiku sa hovorí, že nieje bezpečné. No my sme sa tam cítili naozaj bezpečne. Všetci okolo nás boli milí a priateľskí. Niekde som v tom čase čítal, že najviac turistov tam zahynie, keď vypadnú opití z autobusu. Ale pivo alebo piňakoládu si sem tam treba dať.         

                  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

O dieťa sa márne pokúšala desať rokov. Dnes má dcéru i syna a pomáha bezdetným

Nedávajte rady a nepýtajte sa, kedy už, hovorí Katarína Svitanová.

Autorská strana Petra Schutza

Cirkus v Národnej rade, vyklieštenie Trumpa a Galko v negližé (týždeň podľa Schutza)

Zbehovia od Sulíka a trápna rozlúčka.


Už ste čítali?