Mexiko – Mexico City

Autor: Daniel Schikor | 29.5.2016 o 18:38 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  3954x

Naše putovanie sme po dvoch týždňoch a prejdení skoro 3.000 kilometrov zakončili v hlavnom meste Mexico city, alebo ako mu domáci hovoria Ciudad de México. So svojimi 25 miliónmi obyvateľov patrí k najväčším mestám na svete.

Mesto leží na náhornej plošine v nadmorskej výške 2.240 metrov a je obklopené horami. Aby sme sa tam z Karibského pobrežia dostali museli sme prekonať hory vo výške 3.200 metrov nad morom. Tak vysoko som už viac autom nebol. Na rozdiel od Európy, kde v tejto výške celoročne vládne sneh, tu bola bujná vegetácia a miestni indiáni popri ceste predávali svoje výrobky. Rozloha mesta je 1485 kilometrov štvorcových. Túto veľkosť si naplno uvedomíte až v lietadle, keď sa v noci pod vami rozprestierajú svetlá, doslovne od nevidím do nevidím.

Mesto, na rozdiel od iných veľkomiest sa nevyznačuje vysokými budovami. Je ich tu síce pár, ale tie sú skôr výnimky. Prevládajú tu nízke budovy. Je to kvôli častým zemetraseniam, ktoré sa tu vyskytujú. Preto je z tých pár mrakodrapov nádherný výhľad na celé mesto. Pokiaľ vám výhľad nepokazí smog čo sa rozprestiera nad celým mesto. Mexico City patrí k najviac znečisteným mestám na svete, no vláda robí všetko pre to, aby toto znečistenie eliminovala. Jedným z opatrení je aj zákaz jazdiť po meste podľa evidenčných čísel áut. Aj my sme boli pri požičiavaní auta upozornení, v ktoré dni nemôžeme jazdiť v meste. Aj napriek tomu je v meste množstvo áut a pretínajú ho štvor a viac prúdové cesty. Preto je pri presunoch najlepšie používať mestskú dopravu. Okrem autobusov, ktoré stoja všade len nie na zástavke, je tu aj metro. So svojimi viac ako 200 kilometrami liniek vám umožní dostať sa takmer všade.

V centre mesta sa nachádza hlavné mestské námestie Plaza de la Constitución, známe i pod názvom Zócalo. Je tu prezidentský palác a metropolitná katedrála. Neďaleko sa nachádza park, kde miestny po večeroch chodia tancovať a nájdete tu aj množstvo hráčov šachu. Pre turistov je asi najzaujímavejšie Garibaldiho námestie. Do neskorých nočných hodín tú hrá klasická mexická hudba. Ale nájdete tu hrať trebárs aj ruského saxofonistu.

V okolí námestia je množstvo reštaurácií a barov. Môžete si tu dopriať do sýtosti pravú mexickú kuchyňu a jedlo zaliať pravou mexickou tequilou. Najesť sa dá aj priamo na ulici. Je tu množstvo stánkov, ktoré lákajú svojimi neodolateľnými vôňami. Takú tortilu plnenú pikantnou zmesou mäsa a zeleniny už nikde na svete nenájdete. A o kukurici na rôzne spôsoby ani nehovorím. Len si treba dať pozor, aby tej pikantnej omáčky nedali až moc. Mexičania sú predsa len zvyknutí na iné dávky ako my.

Mexiko je katolícka krajina a vidieť to aj na množstve katedrál, ktoré tu sú.. Od historických až po moderné. Hlavným katolíckym pútnickým miestom je katedrála La Villa de Guadalupe. V nej slúžil omšu aj pápež Ján Pavol II. V okolí katedrály sú nádherné záhrady a v nich výjavy z biblie. Ježiš Kristus je tu však zobrazovaný s tmavou pleťou. Tak ho totiž prezentovali španielski kolonizátori, aby miestnych indiánov ľahšie prevrátili na katolícku vieru.

Mesto má však aj svoju odvrátenú tvár a na jeho periférii je množstvo slamov, kde sú domčeky natlačené jeden na druhý a žije tu veľká časť populácie mesta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

ŽENA

Etnologička: Aj na slovenskej dedine boli panny len naoko

O predstieraných, posvätných aj starých pannách rozpráva Tatiana Bužeková.


Už ste čítali?