V Rumunsku - Cluj-Napoka

Autor: Daniel Schikor | 6.12.2015 o 17:00 | (upravené 8.12.2015 o 6:41) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  1509x

Kluž (rum. Cluj-Napoca, do roku 1974 Cluj, maď. Kolozsvár, nem. Klausenburg) je mesto v severozápadnom Rumunsku. Nachádza sa v historickej krajine Sedmohradsko.

Prvá písomná zmienka o meste pochádza od gréckeho astronóma Claudia Ptolemaia, ktorý píše o sídle menom Napoca, ako o veľmi významnom meste v Dácii. Prvý dôkaz o existencii tohto sídla je míľnik, datovaný do rokov 107-108 o polohe rímskej pevnosti Napoca. V dokumentoch mesto nájdeme ako „Municipium Aelium Hadrianum Napoca“. Neskôr je premenované na „Colonia Aurelia Napoca“. Z tohto obdobia sú najvýznamnejšie nálezy z náleziska Napoca. Po opustení Dácie Rimanmi roku 217 n.l. sa správy o meste strácajú, najbližšie sa spomína až v roku 1176 ako Castrum Clus (zdroj wikipédia).

Mesto je známe okrem iného aj tým, že odtiaľto pochádza jeden z najznámejších uhorských kráľov, Matej Korvín. Jeho prítomnosť je vidieť na každom kroku. V meste sa miesi množstvo národnosti, hádam z celej Európy. Okrem Rumunov, tu majú zastúpenie hlavne Maďari a Nemci. Nájdete tu aj Slovákov. Na miestnom trhu sme stretli pána, ktorý keď nás počul sa nám hneď prihovoril. Našu reč vraj pozná, ale veľmi dávno ňou nehovoril. Nakoniec slovenské slová z neho šli prúdom. V družnom rozhovore sme prešli celý trh. Pán pochádzal s Košíc a po druhej svetovej vojne ho aj s rodinou deportovali do Rumunska. Na jeho slovenčine to vôbec nebolo poznať.

V súčasnej dobe žije mesto moderným životom a v ničom sa neodlišuje od ostatných Európskych miest. Aj napriek tomu, že nepatrí medzi nejaké veľké metropoly,  je tu čo obdivovať. Mestu dominuje historické námestie s katedrálou a sochou všade prítomného uhorského vládcu Mateja Korvína.

Aj okolie mesta poskytuje mnoho možností na vyžitie. Neďaleko, v mestečku Turza sa nachádza soľná jaskyňa. Musím konštatovať, že všetko v nej je realizované v socialistickom čaučeskovom štýle. Úplne dolu nájdete lunapark s množstvom atrakcií, ruské koleso a dokonca minigolfové ihrisko. Ľudia tam strávia dlhé hodiny.

Mesto je známe aj svojou gastronómiou. Koniec koncov podľa neho je pomenovaná známa pochúťka - koložvárska kapusta. Preto tu nájdete množstvo krčmičiek a reštaurácií, kde vám naservírujú tie najlepšie miestne špeciality.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zavreté divadlá, koncerty, galérie. Ako prežijú umelci

Kultúra sa zastavila, umelci vymýšľajú náhradu.


Už ste čítali?