V Rumunsku - Cluj-Napoka

Autor: Daniel Schikor | 6.12.2015 o 17:00 | (upravené 8.12.2015 o 6:41) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  1216x

Kluž (rum. Cluj-Napoca, do roku 1974 Cluj, maď. Kolozsvár, nem. Klausenburg) je mesto v severozápadnom Rumunsku. Nachádza sa v historickej krajine Sedmohradsko.

Prvá písomná zmienka o meste pochádza od gréckeho astronóma Claudia Ptolemaia, ktorý píše o sídle menom Napoca, ako o veľmi významnom meste v Dácii. Prvý dôkaz o existencii tohto sídla je míľnik, datovaný do rokov 107-108 o polohe rímskej pevnosti Napoca. V dokumentoch mesto nájdeme ako „Municipium Aelium Hadrianum Napoca“. Neskôr je premenované na „Colonia Aurelia Napoca“. Z tohto obdobia sú najvýznamnejšie nálezy z náleziska Napoca. Po opustení Dácie Rimanmi roku 217 n.l. sa správy o meste strácajú, najbližšie sa spomína až v roku 1176 ako Castrum Clus (zdroj wikipédia).

Mesto je známe okrem iného aj tým, že odtiaľto pochádza jeden z najznámejších uhorských kráľov, Matej Korvín. Jeho prítomnosť je vidieť na každom kroku. V meste sa miesi množstvo národnosti, hádam z celej Európy. Okrem Rumunov, tu majú zastúpenie hlavne Maďari a Nemci. Nájdete tu aj Slovákov. Na miestnom trhu sme stretli pána, ktorý keď nás počul sa nám hneď prihovoril. Našu reč vraj pozná, ale veľmi dávno ňou nehovoril. Nakoniec slovenské slová z neho šli prúdom. V družnom rozhovore sme prešli celý trh. Pán pochádzal s Košíc a po druhej svetovej vojne ho aj s rodinou deportovali do Rumunska. Na jeho slovenčine to vôbec nebolo poznať.

V súčasnej dobe žije mesto moderným životom a v ničom sa neodlišuje od ostatných Európskych miest. Aj napriek tomu, že nepatrí medzi nejaké veľké metropoly,  je tu čo obdivovať. Mestu dominuje historické námestie s katedrálou a sochou všade prítomného uhorského vládcu Mateja Korvína.

Aj okolie mesta poskytuje mnoho možností na vyžitie. Neďaleko, v mestečku Turza sa nachádza soľná jaskyňa. Musím konštatovať, že všetko v nej je realizované v socialistickom čaučeskovom štýle. Úplne dolu nájdete lunapark s množstvom atrakcií, ruské koleso a dokonca minigolfové ihrisko. Ľudia tam strávia dlhé hodiny.

Mesto je známe aj svojou gastronómiou. Koniec koncov podľa neho je pomenovaná známa pochúťka - koložvárska kapusta. Preto tu nájdete množstvo krčmičiek a reštaurácií, kde vám naservírujú tie najlepšie miestne špeciality.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?