Tip na víkend - hrad Fiľakovo

Autor: Daniel Schikor | 4.10.2015 o 16:45 | (upravené 20.11.2016 o 17:14) Karma článku: 8,38 | Prečítané:  1078x

Stredoveký hrad, ktorého ruiny sa vypínajú nad mestom Fiľakovo, na nevysokom sopečnom kuželi. Hrad patrí k najstarším kamenným opevneniam na Slovensku.

Podľa jednej z povestí mal za vznikom hradu stáť pastiersky pes menom Ucháň, po maďarsky Fülek. Ten mal nájsť pri pobehovaní za ovcami poklad, ktorý potom jeho majiteľ pastier minul na postavenie hradu. Z vďaky k psovi pomenoval hrad po ňom - Fülek. V preklade Fiľakovo.

História hradu je však menej prozaická a siaha až do dvanásteho storočia, keď na jeho mieste stálo kamenné opevnenie. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1242, kedy hrad úspešne odolal Tatárskym nájazdom. Na hrade sa vystriedalo viacero majiteľov a medzi nimi aj Matúš Čák Trenčianský. Po zosilnení tureckého nebezpečenstva bol hrad prestavaný na mohutnú renesančnú pevnosť. Spolu s hradom sa vybudovalo aj mestské opevnenie nadväzujúce na hradnú akropolu. Hrad sa napriek snahe obrancov však v roku 1554 dostal do rúk Turkov, ktorí sa na ňom usídlili na 39 rokov.  O obsadení Fiľakova sa mienky autorov rozchádzajú. Podľa zachovaného listu študenta Martina z 9. septembra 1554 zradcovia boli nemeckí žoldnieri. Historik Miklós Istvánffy uvádza, že Turkov vpustil do hradu turecký služobník cez okno, ktoré slúžilo na vyhadzovanie smetí. Podľa Žigmunda Forgácha údajne František Bebek uvrhol do väzenia jedného kňaza. Ten, aby sa pomstil, prezradil miesto nízko položeného okna jednému Turkovi. Cisárske vojská dobyli hrad späť od Turkov v roku 1593. Odvtedy sa na ňom vystriedalo niekoľko veliteľov. Časté vojenské nepokoje medzi mocenskými skupinami habsburskej ríše a cisárom sa podpísali aj na jeho vzhľade. Hrad bol viackrát prestavaný aby odolával častým útokom.

V dnešnej dobe je z hradu ruina a zachovala sa len Bebeková bašta. Bolo to vďaka tomu, že v 19. storočí slúžila ako sýpka a bola zastrešená. Dnes je v nej múzeum v ktorom vás zoznámia s históriou tohto unikátneho hradu. Môžete využiť aj náučný chodník po hrade, ktorý okrem histórie hradu približuje geologickú minulosť hradného vrchu. Ten je zvyškom okrajového tufového valu sopečného krátera. Materiál z neho pol použitý na stavbu hradu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

Tresty v kauze Čistý deň chýbajú

Resocializačné zariadenie v Galante vyčkáva s prevzatím rozhodnutia o akreditácii.

ŠPORT

Boháči robili detinské chyby, ale možno to bol najúžasnejší zápas sezóny

Súboj osemfinále futbalovej Ligy majstrov mal senzačný náboj a rýchle tempo.


Už ste čítali?