Na cestách s karavanom - Sicília

Autor: Daniel Schikor | 6.9.2015 o 16:57 | (upravené 6.9.2015 o 18:31) Karma článku: 8,80 | Prečítané:  1686x

Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Sicília patrila k územiam s najstarším osídlením v Stredozemnom mori. Bola gréckou kolóniou, rímskou provinciou, arabským emirátom a normanským kráľovstvom.

Tento rok padla dovolenková voľba opäť na Taliansku Kalábriu. Neodradila nás ani dlhá cesta, 2.000 kilometrov tam a späť. Absolvovali sme ju celkom v pohode s jednou zastávkou na spanie a celkom dobre sme sa vyhli všetkým kolónam na cestách. Kalábriu poznáme už z našej prvej dovolenky v roku 2010, preto výber kempingu, bol jednoznačný. Tentoraz sme chceli byť priamo v meste Tropea, ktoré je aj nazývané perlou Kalábrie.  

Z Tropei je to len na skok na Sicíliu, tak sme opäť využili túto možnosť. Naším cieľom boli antické Syrakúzy. Mesto bolo založené Korinťanmi už v 8. stor. pred n.l. a svoje najslávnejšie obdobie rozkvetu zažilo v období gréckej kolonizácie. Pôsobilo tu množstvo antických učencov a azda najznámejším bol  Archimedes, považovaný za jedného z najväčších matematikov. Mesto je známe svojím archeologickým parkom, ktorému dominuje grécke divadlo. Tentokrát sme ho ale nevideli v plnej kráse nakoľko tu v lete prebiehajú rôzne predstavenia. Pôvodné kamenné sedenie bolo prekryté doskami. Takže nevynikla v plnej sile jeho krása. Ale stále to bol úchvatný pohľad. Okrem divadla je tu aj rímska gladiátorská aréna, ktorá bola bohužiaľ pre rekonštrukciu uzavretá. Tak sme nakúkali len spoza plota.

V areáli sme si ďalej pozreli "Dionýzovo ucho", je to jaskyňa, tvarom podobná uchu, v ktorej je perfektná akustika. V dobe rímskej sa využívala ako väzenie. Výborná akustika totiž umožňovala dozorcom počúvať o čom sa väzni rozprávajú. Turistom sú sprístupnené aj kúpele, v ktorých Archimedes prišiel na svoj známy zákon a z nich vybehol nahý na ulicu s výkrikom „Heuréka“.

Sicília je hlavne vo svojej severnej časti značne hornatá a krajine dominuje aktívna sopka Etna. Z diaľnice, ktorá sa vinie z Mesini  do Syrakús, je na ňu nádherný výhľad. Človek nejde oči odtrhnúť. Neďaleko Etny sa nachádza mestečko Taormína. Udrie vám do očí hneď z diaľnice keď okolo prechádzate. Zaujmú domy postavené na prudkých úbočiach hory Monte Tauro, týčiacich sa vysoko nad morom. A keď sa vyšplháte hore, tak vám až krv tuhne v žilách z tej výšky a nádherných podhľadov. Panoramatických výhľadov je tu veľa a nie len na Iónske more, ale aj sopku Etnu. Dokonale atmosféru mesta vystihol Guy de Maupassant, ktorý napísal „Toto miesto je obrazom, na ktorom nájdete všetko, čo bolo na Zemi stvorené pre potešenie oka, ducha a fantázie“. Nie nadarmo je Taormína považovaná za najkrajšie mesto Sicílie. Už starí Gréci a Rimania si sem chodili oddýchnuť a vyplnenie voľného času si tu postavili v 3. storočí pred n.l. antické divadlo. Z pôvodného amfiteátra bol úchvatný pohľad na sopku Etnu. V 1. storočí pred n.l. Rimania divadlo rekonštruovali a výhľad zakryli monumentálnym priečelím scény.  Do súčasnosti sa zachovalo vo veľmi dobrom stave a dodnes sú tam rôzne predstavenia. Jeden z koncertov tu mala aj známa rocková skupina Scorpions.

Mestu dominujú úzke stredoveké uličky s množstvom obchodíkov a stánkov. Okrem suvenírov tu nájdete aj pizzerie s pestrou ponukou talianskej kuchyne a stánky s výbornou zmrzlinou, ktorej sa nedá odolať. Ako v správnom sicílskom meste, chýbať nesmú ani kostolíky a iné svätostánky.

 

Pozri si:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská vyjednáva o podmienkach, za ktorých bude rozprávať

Dozorujúca prokurátorka má blízko k zadržanému Kováčikovi.

Minúta po minúte: Vláda schválila obnovenie pandemických dávok

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 176 obetí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.


Už ste čítali?