Na Balkáne - Ochridské jazero

Autor: Daniel Schikor | 1.9.2015 o 17:54 | (upravené 1.9.2015 o 18:23) Karma článku: 7,78 | Prečítané:  1706x

Ochridské jazero sa nachádza na juhu Macedónska, na hraniciach s Albánskom. Je 30 kilometrov dlhé a maximálne 15 km široké. Dosahuje hĺbku až 285 metrov. Vzniklo pred 3 až 4 miliónmi rokov a patrí k najkrajším jazerám v Európe.

Zážitkom je už len cesta k nemu. Z hlavného mesta Macedónska Skopje sa cesta tiahne pozdĺž hranice s Kosovom a Albánskom, popod vysoké hory národného parku Mavrovo, ktoré aj napriek tomu, že bola Veľká noc boli zasnežené. To, že sme neďaleko Albánska bolo vidieť všade. Skoro v každej dedine viala Albánska vlajka.

Samotné jazero je obkolesené vysokými horami, ako na Macedónskej, tak aj na Albánskej strane. Patrí ku geologicky najstarším jazerám na svete spolu s Bajkalom a jazerom Tanganjika v Keni. Žije v ňom množstvo endemicky „živých fosílií“. Voda v jazere je úplne priehľadná a aj napriek značnej hĺbke je vidieť až na dno. Jazero je pomenované podľa mesta Ochrid ležiaceho na severnej strane jazera. Mestu dominuje Samuelova pevnosť, ktorá sa týči nad mestom a má viac ako 3 kilometre hradieb. Pod hradbami sa nachádza amfiteáter ešte z rímskej doby, ktorý je dnes využívaný na rôzne predstavenia. Vôbec celé mesto dýcha atmosférou dávnej doby, hlavne rímskej ríše, do ktorej bolo mesto začlenené už 2 storočí pred našim letopočtom. A v 10 storočí sa dokonca stalo útočiskom žiakov Cyrila a Metóda, ktorí boli vyhnaní z Veľkej Moravy. Mesto aj jazero je zapísané medzi kultúrne dedičstvá UNESCO.

Okrem samotného mesta je zaujímavé aj jeho okolie. V lete lákajú turistov hlavne pláže okolo jazera. Ale aj v iných ročných obdobiach je tu čo obdivovať. Južne od mesta sa nachádza obydlie pravekých ľudí z mladšej doby kamennej. Drevená dedina bola postavená na drevných koloch priamo na jazere, aby sa lepšie mohli brániť nepriateľom a divokej zveri. Dnes sa tam nachádza jej replika, postavená podľa vykopávok.

Na južnej strane jazera je kláštor svätého Nauma, ktorý bol žiakom Cyrila a Metóda. Dokonca bol s nimi aj na Veľkej Morave. Po ich smrti sa  vrátil a na brehu jazera založil kláštor. Ten je dnes hojne navštevovaný turistami. Teda hlavne turistkami. Prispela k tomu povesť o tom, že ak sa žena vyspí v kláštore, tak určite otehotnie. Množstvo izieb v kláštore dnes nestačí náporu turistiek, tak sa spánok odohráva už len symbolicky.  Žena si položí v miestnej kaplnke hlavu na pristavenú stoličku a obrad je vykonaný. Len si treba vystáť dlhú radu. V okolí kláštora vidieť aj množstvo pávov, ktoré sa vám doslova pletú popod nohy a sem tam pre ich krik nepočujete nič. Asi 50 metrov od kláštora je veľmi silný prameň, ktorý napája jazero.  Dá sa k nemu dostať aj prenajatou loďkou. K jazeru patria aj „ochridské perly“. Výrobky z nich je možné kúpiť v stánkoch pod kláštorom. O ich zvučnom mene hovorí aj to, že náhrdelník z týchto periál vlastní aj  kráľovná Alžbeta.

Neďaleko  kláštora je hranica s Albánskom, kam sa treba určite ísť pozrieť. To, že ste v Albánsku zbadáte hneď. Cesty v Macedónsku síce nie sú bohviečo, ale v Albánsku je to zúfalstvo. Do blízkeho mesta vedie rozbitá cesta, ktorá v jeho centre prejde v nespevnenú prašnú cestu. Ale oplatí sa sem ísť najesť. Robia tu výborné ryby za ceny, pri ktorých vám padne sánka. Ale aj samotné Macedónsko je známe svojimi kulinárskymi špecialitami. Medzi najznámejšie, a musím povedať aj veľmi chutné, patrí Tavče gravče. Uvarená a zapečená fazuľa. K tomu si môžete dať zapečené papriky plnené mletým jahňacím mäsom, alebo inú dobrotu. A všetko to je dobré zapiť  fajnou miestnou rakijou.

Pozrite si:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zavreté divadlá, koncerty, galérie. Ako prežijú umelci

Kultúra sa zastavila, umelci vymýšľajú náhradu.


Už ste čítali?