Rieky v Bosne a Hercegovine - Vrbas

Autor: Daniel Schikor | 20.7.2015 o 17:22 | Karma článku: 8,65 | Prečítané:  1259x

Balkánom preteká niekoľko riek, ktoré v mäkkom vápencovom podloží Dinárskych hôr vytvárajú nádherné kaňony a zákutia. Voda v nich má farbu modrú až zelenú a je úplne priezračná. Preto stojí za to tam ísť a vidieť ich.

My sme ich v minulosti už videli a splavili na Balkáne niekoľko, hlavne v Čiernej Hore a Albánsku. Tentokrát sme sa vybrali do Bosny a Hercegoviny. Je tam množstvo nádherných riek. Keďže sme išli až začiatkom júla, pre malú vodu ich bolo splavných len zopár. Prvou z nich bola rieka Vrbas, dôležitý pravostranný prítok Sávy, do ktorej sa vlieva na hranici s Chorvátskom. Na rieku sme išli neďaleko mesta Banja Luka, ktoré je v súčasnosti defakto hlavným mestom Republiky Srbskej v Bosne a Hercegovine. Začali sme z dedinky Krupa na Vrbasu a doplavili sa až pod Rafting centar u Karanovcu. Nebolo to príliš náročne, lebo vody skutočne nebolo veľa. Výnimkou bolo par menších perejí v raftingovom centre. To ale zrejme dopĺňajú vodou z nejakej nádrže, lebo deň predtým ako sme vyrazili na vodu, bola hladina zhruba o meter vyššia. V tom kaňone sa jazdia aj preteky medzinárodného významu a majstrovstvá sveta, takže je to tam na to všetko uspôsobené. Tým pádom sme aspoň mali dostatok času kochať sa okolitou krajinou. Splav sme ukončili v kempe Olimp, ktorý sa nachádza kúsok od mesta Banja Luka.

S kempami v Bosne je to náročnejšie, nájsť si nejaký na Internete dopredu je dosť tažké. Proste nemajú webové stránky a zoznamy kempov na medzinárodných serveroch sú veľmi krátke. Ale zas nie je problém ubytovať sa u niekoho v záhrade, tak ako sme to urobili na rieke Una. Preto ak by sa niekto chcel sem vybrať, tak tu je kontakt kamp.olimp@gmail.com. Majiteľ bol veľmi príjemný a ústretový. Vybavenie bolo tak ako inde v Bosne a Hercegovine, balkánske. Človek si skrátka musí zvyknúť na stúpacie záchody. Tečúca voda je ale samozrejmosťou. A sprchy tiež. Pri rieke je malé posedenie, kde si môžete večer opekať alebo grilovať ryby, ktoré sa dajú kúpiť v blízkej rybej farme.

Rieka Vrbas nám slúžila skôr na rozjazdenie a zoznámenie sa s krajinou a riekami. Od nej sme smerovali k rieke Una, k mestu Kulen Vakuf.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?