Na Balkáne - Belehrad

Autor: Daniel Schikor | 21.6.2015 o 16:10 | Karma článku: 9,08 | Prečítané:  1304x

Hlavné mesto Srbska sa nachádza na sútoku dvoch riek, Sávy a Dunaja. Patrí k najstarším mestám v Európe. Má niekoľko tisíc rokov a prvá zmienka pochádza ešte z obdobia Keltov.

Belehrad má síce množstvo pamiatok, ale najviac zaujme jeho neopakovateľná atmosféra. Stačí sa len potulovať a hneď si toto mesto obľúbite. Ani sa vám nebude chcieť odísť. Centrom je Staré mesto, lemované množstvom uličiek a historických budov. Je tu veľa kaviarní a krčmičiek. Stačí sa len posadiť a pozorovať ako plynie život vôkol vás. Miestni sa moc nenaháňajú a z mesta sála kľud a pohoda.

Nad sútokom Sávy a Dunaja čnie starobylá Kalemegdanská pevnosť. Bola postavená ešte za čias Keltov a každý národ ktorý si podmanil toto pozoruhodné mesto ju prestaval. Takže má prvky prakticky z celej histórie Európy. Od Ríma, cez Byzanciu až po súčasnosť. Súčasťou pevnosti sú rozsiahle parky, kde sa môžete oddať ničnerobeniu a len tak posedávať pozorovať svet okolo vás.

Od pevnosti do centra mesta vedie Knez Mihailova ulica. Je to hlavný a najstarší bulvár v meste. Práve tadiaľto prechádzajú miestni, kým nezapadnú do niektorej z reštaurácií alebo kaviarní. Medzi najznámejšie patrí asi kaviareň v hotely Moskva s interierom zo začiatku 20 storočia. Gastronomický zážitok a pravú balkánsku kuchyňu nájdete v Skadarskej uličke, ktorú tvoria len reštaurácie.

Na druhej strane sútoku riek sa nachádza štvrť Zemun. S mestom ju spája socialistické sídlisko, ešte z čias Juhoslávie. Zemun je známa ako úplný kontrast k ostatnému mestu. Pôvodne bola súčasťou Rakúska-Uhorska ako maďarské mesto, čo sa na ňom viditeľne odrazilo.

Belehrad podobne ako celý Balkán má pohnutú históriu, ktorú sprevádzalo množstvo vojen. Spomienky na tú poslednú nájdete v niektorých častiach mesta. Rozborené budovy tu nechávajú ako memento,  aby sa tu už žiadna vojna neopakovala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?