Juhovýchodná Ázia - Rangoon (Barma)

Autor: Daniel Schikor | 8.3.2015 o 17:00 | Karma článku: 9,04 | Prečítané:  806x

Hlavné mesto je správne centrum daného štátu (krajiny), alebo mesto oficiálne vyhlásené za hlavné (zdroj wikipedia.sk). Niektoré krajiny však majú hlavné mesto a tiež aj hlavné mesto. Jedno, ktoré všetci považujú za centrum života krajiny a druhé, kde sú oficiálne inštitúcie štátu vrátane vlády. Tak je to aj v Barme.

Za hlavné mesto Barmy možno považovať mesto Rangoon, aj keď už ním oficiálne nie je od jesene roku 2005. Miestna vojenská vláda sa rozhodla presťahovať ho do mesta Neipyijto, približne 300 kilometrov na sever od Rangoonu, do hôr. Nové hlavné mesto tu vybudovali na „zelenej lúke“ v džungli. Verzií prečo to urobili je viac. Možno preto, aby neboli na očiach hnevu ľudu v Rangoone a aj celej krajiny, alebo preto, aby zabránili zahraničnej invázii, ako im to vraj predpovedal astrológ. Ťažko povedať kde je pravda, ale tých zmien v krajine bolo viac. Barma bola Barmou len do júna 1989. Vojenská vláda ju premenovala na Myanmar. Predstavitelia režimu zdôvodnili svoje rozhodnutie tým, že názov Barma má britský koloniálny pôvod a nezodpovedá súčasnému stavu. Veľa štátov sveta túto zmenu názvu síce prijalo, no opozičné strany a organizácie menšinových národností v Barme ju odmietli ako nezákonnú a doteraz sa s ňou nestotožnili.

Mesto Rangoon, alebo ako ho miestni nazývajú Yankoun je doteraz centrom života Barmy. Vzniklo z osady postavenej pri pozlátenej pagode. Tá mestu dominuje dodnes. Hlavným mestom sa stalo v roku 1886, keď Briti obsadili Barmu a s menšími prestávkami ním bolo až do už spomenutého roku 2005.

Mesto je  typickou ázijskou metropolou z množstvom bulvárov a popri nich úzkych uličiek, ktoré sú lemované množstvom stánkov. Tie najlepšie sú samozrejme s jedlom, kde môžete ochutnať hlavne rôzne morské špeciality, ktorým kraľujú krevety. Pri nich sú stánky s množstvom najrozličnejšieho ovocia. Má chuť akú u nás nemáte šancu zažiť aj keď sa k nám to ovocie dováža.

Mestu dominujú viaceré významné pamiatky. Okrem už spomenutej pozlátenej pagody Shwe Dagon, ktorá pochádza z roku 558 pred Kristom a je najsvätejším budhistickým miestom Mjanmarska, sú to rôzne múzea, botanická či zoologická záhrada a množstvo parkov. Ich tieň a fontány v nich vám prídu veľmi vhod v horúcom počasí, ktoré tu panuje aj v decembri. Najviac zážitkov ale prinesú bezcieľne prechádzky po uličkách mesta a trhoviskách, ktoré nájdete takmer na každom rohu. A keď sa cítite unavený, tak si stačí sadnúť len tak na ulici k najbližšiemu predajcovi šťavy z ovocia alebo cukrovej trstiny, alebo zájsť do reštaurácie na pivo. Chvíľu len tak oddýchovať a nasávať atmosféru tohto výnimočného mesta. Takto sa dá túlať po meste až do neskorej noci.

Pozrite si:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

Tresty v kauze Čistý deň chýbajú

Resocializačné zariadenie v Galante vyčkáva s prevzatím rozhodnutia o akreditácii.

ŠPORT

Boháči robili detinské chyby, ale možno to bol najúžasnejší zápas sezóny

Súboj osemfinále futbalovej Ligy majstrov mal senzačný náboj a rýchle tempo.


Už ste čítali?