Juhovýchodná Ázia - budhistická Barma

Autor: Daniel Schikor | 8.2.2015 o 17:37 | Karma článku: 9,17 | Prečítané:  693x

Budhizmus jedno z troch najrozšírenejších náboženstiev vo svete. Jeho základ položil Siddhártha Gautama Buddha, ktorý sa narodil v kráľovskej rodine približne v roku 560 pred Kr. Od detstva ho obklopovalo bohatstvo, krása a dostalo sa mu to najlepšie vzdelanie. Texty ho popisujú ako vysokého, silného a modrookého muža. Keď vo veku 29 rokov po prvýkrát opustil palác, stretol starca, chorého a mŕtveho človeka. Boli to skúsenosti, s ktorými sa dovtedy nestretol. Uvedomil si vtedy, že nič nie je trvalé a opustil palác, aby meditoval v horách a lesoch Severnej Indie. Po dlhom hľadaní trvalých hodnôt rozpoznal v hlbokej meditácii prirodzenosť mysle a dosiahol osvietenie. (prevzaté http://sk.wikipedia.org)

Barma je považovaná za jednu z najbudhistickejších krajín na svete. Už len množstvo budhistických mníchov v oranžových sutanách na uliciach vás o tom presvedčí. Je to vidieť tiež aj na množstve pagod a stúp, ktoré sa tu nachádzajú. V každej dedine minimálne jedna. Ich neoddeliteľnou súčasťou sú aj budhistické školy, ktoré navštevujú nielen mladí adepti na mníchov, ale aj ostatné deti. A mnísi - učitelia sa o všetkých príkladne starajú. Väčšina tried je otvorených, a tak má každý možnosť zúčastniť sa na vyučovaní a pozorovať čo sa tam deje. Prítomnosť budhizmu vidieť aj na samotných ľuďoch, ktorí sú dobrosrdeční, skromní a veľmi pohostinní. Možno aj táto ich vlastnosť pomohla vojenskej diktatúre k ovládnutiu tejto krajiny.

V Barme nájdete viacero pútnických miest viažúcich sa k budhizmu. Azda najviac navštevovaným je Zlata skala, ktorá sa týči vysoko nad okolitou krajinou, na hrane útesu hory Kyaiktyo.  Pri pohľade na tento balvan čakáte, že každú chvíľu skĺzne dolu do údolia. No nestane sa tak, lebo podľa legendy ho drží vlas Budhu a pokiaľ by sa balvan zrútil, tak by nastal koniec sveta. Balvan je celý pozlátený a keď zotrváte do západu slnka, tak sa vám naskytne jeho nádherná scenéria s okolitými kopcami v pozadí. V okolí sa nachádzajú rozsiahle priestory, kde sa ľudia môžu venovať meditáciám. Hore vedie strmá a kľukatá cesta. Ak sa tam chcete dostať, tak musíte použiť služby miestnych dopravcov. Na korbe nákladných aut, ktoré na prepravu používajú, sú len jednoduché drevené lavičky na ktorých sa tiesni viac ako šesťdesiat ľudí. Autá denne na vrchol vyvezú stovky možno až tisíce ľudí. Hore je to ešte v pohode, pomaly sa štveráte do kopca, ktorý má miestami stúpanie hádam aj 30 stupňov. No pri ceste dolu je to doslova adrenalínový zážitok, keď sa žiadnym spôsobom neupravené nákladne auto, rutí strmím svahom a jeho šofér ešte pridáva, aby natlakoval brzdy, keďže potrebuje v najbližšej 180 stupňovej zákrute brzdiť.

Ďalším miestom návštev budhistov je mesto Bago, ktoré sa nachádza asi 80 kilometrov severne od bývalého hlavného mesta Rangoon. Nájdete tu tiež množstvo budhistických chrámov, pagod a stúp. Keby ste sa rozhodli prejsť ich všetky, tak by ste tu mali stráviť viac dni. Budhové sochy tu na vás číhajú na každom rohu. A po par hodinách začnete strácať prehlaď ktorého ste videli a ktorého ešte nie. To je signál oddýchnuť si a niekam si sadnúť, trebárs na pivo. Návštevníkov sem láka aj najväčšia ležiaca socha Budhu na svete. Je dlhá 55 metrov a vysoká 16 metrov.

Odporúčam navštíviť aj horu Popa, ktorá tiež patrí medzi pútnické miesta. Nachádza sa na bývalej sopke 60 km od mesta Bagan. Na vrcholku hory stoji svätyňa Mahagiri strážená dvoma tigrami. Cestu po množstve schodoch vám spestria opice, na ktoré si treba dať pozor, lebo čo nedržíte a nemáte priviazané, vám zoberú. Vyjsť hore sa oplatí, ponúkne sa vám nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Pozrite si:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?