Na cestách s karavanom - mníšska republika

Autor: Daniel Schikor | 17.8.2014 o 18:21 | (upravené 17.8.2014 o 20:39) Karma článku: 10,53 | Prečítané:  845x

Mnoho ľudí ani netuší, že okrem Vatikánu je v Európe ešte ďalší kresťansky štát. Ani ja som to nevedel až do chvíle, kým som si nezačal plánovať výlet na polostrov Athos v gréckych Chalkidikách. Na zhruba 50 kilometrov dlhom polostrove sa nachádza pravoslávny mníšsky štát. Jeho oficiálny názov je Autonómna mníšska republika Svätého vrchu. Svoje kláštory tu majú pravoslávni kresťania z Ruska, Srbska, Bulharska a Grécka. Tí sú tu v podstate už od 9. storočia keď sa tu usídlili prví pustovníci a bol tu založený prvý monastier.

Priamo na územie mníšskeho štátu sa dá dostať len komplikovane so špeciálnymi vízami, ktorých vybavenie trvá aj štyri mesiace. Ženy a deti tam vôbec nemajú prístup už viac ako tisíc rokov. Od gréckeho územia je republika oddelená hranicou s drôteným plotom a múrom, aký si mnohí pamätáme ešte z čias socializmu. Cez hranicu sa ale nedá prejsť. Prístup do kláštorov je možný len loďou.

Pozrieť si jednotlivé kláštory sa dá tak len z mora. Z malého prístavu v mestečku Ouranoupoli dvakrát za deň vypláva loď z ktorej sa môžeme kochať pohľadom aspoň na časť tejto zaujímavej krajiny.

Jednotlivé kláštory sú rozložené pri pobreží z oboch strán poloostrova. My sme sa plavili len po západnej strane.

Poloostrov je na svojom južnom výbežku ukončený 2.033 m.n.m vysokou Svätou horou, ktorá je pútnickým miestom nielen tu žijúcich mníchov ale aj turistov, ktorým sa do mníšskej republiky podarí dostať.

Duchovní a mnísi žijúci na polostrove si nechránia svoje súkromie len púšťaním vybratých turistov, ale aj cestou do jednotlivých kláštorov. Lode ktoré tam premávajú ich dokonale chránia pred zrakmi turistov na okolo plávajúcich lodiach.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

Tresty v kauze Čistý deň chýbajú

Resocializačné zariadenie v Galante vyčkáva s prevzatím rozhodnutia o akreditácii.

ŠPORT

Boháči robili detinské chyby, ale možno to bol najúžasnejší zápas sezóny

Súboj osemfinále futbalovej Ligy majstrov mal senzačný náboj a rýchle tempo.


Už ste čítali?