Zákon 122/2013 o ochrane osobných údajov - oznamovacia povinnosť

Autor: Daniel Schikor | 27.4.2014 o 17:50 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1659x

Po necelom roku platnosti zákona na ochranu osobných údajov prišla jeho novela, ktorej ustanovenia nadobudli platnosť od 15.4.2014. Novela priniesla niekoľko podstatných zmien z ktorých jedna z nich sa týka aj oznamovacej povinnosti pre informačné systémy osobných údajov. Tá nahrádza doteraz používanú registráciu. Na rozdiel od nej je ale bezplatná.  Aké sú teda podmienky oznámenia informačného systému osobných údajov a ktorých sa to vlastne týka.

Prvým kritériom je to či sa osobné údaje spracovávajú na základe osobitného zákona alebo nie, t. j. či je právny základ spracovania osobných údajov. Ak je v platnosti zákon, ktorý vám nariaďuje spracovávať osobné údaje v nejakom informačnom systéme, tak neplatí oznamovacia povinnosť, stačí viesť evidenciu informačného systému. Evidenčné listy sa nikam neposielajú a ostávajú u Vás v dokumentácií. Takým typický príkladom je personalistika a mzdy, kde sa osobné údaje spracovávajú na základe osobitných zákonov -  zákon o dani z príjmov, zákon o sociálnom poistení a podobne.

Druhým kritériom je poverenie, alebo nepoverenie zodpovednej osoby. Ak máte poverenú zodpovednú osobu tak potom podľa §34 odsek (2) písmeno b) nie ste povinný poslať oznámenie o informačnom systéme na úrad pre ochranu osobných údajov, ale stačí vám túto skutočnosť viesť v evidenčnom liste. Ak však zodpovednú osobu nemáte, tak povinnosť oznámenia pre vás platí. Typickými informačnými systémami, ktoré je potrebné oznámiť ak nemáte zodpovednú osobu sú -  eShop, marketing, vernostný program, súťaže a podobne. Jedná sa hlavne o informačné systémy v ktorých sa osobné údaje spracovávajú na základe súhlasu zákazníka, alebo uzatvorenej zmluvy. Príkladný zoznam informačných systémov osobných údajov, na ktoré sa vzťahuje oznamovacia povinnosť uviedol úrad na svojej stránke.

No a posledným kritériom je, keď spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na ochranu práv a právom chránených záujmov. Jedná sa najmä o osobné údaje spracúvané v rámci ochrany majetku, finančných, alebo iných záujmov, osobné údaje spracúvané na zabezpečenie bezpečnosti prostredníctvom kamier, alebo obdobných systémov (podľa §10 odsek (3) písmeno g). V tomto prípade si musíte splniť oznamovaciu povinnosť bez ohľadu na to či máte, alebo nemáte zodpovednú osobu. Takto oznámené informačné systémy osobných údajov môžu byť po zvážení úradu na ochranu osobných údajov postúpené na osobitnú registráciu.

Oznámenie informačného systému sa zasiela úradu písomne poštou, v podobe elektronického dokumentu, prostredníctvom elektronického formuláru, alebo osobne do podateľne úradu. K oznámeniu sa neprikladajú ďalšie dokumenty. Pokiaľ chcete mať potvrdenie o oznámení musíte o to požiadať. Na vyjadrenie k oznámeniu nemusíte čakať a môžete začať spracovávať osobné údaje ihneď po jeho odoslaní.

A na zaver ešte zhrnutie v prehľadnej tabuľke.

 

Na základe právneho základu

Bez právneho základu

Je zodpovedná osoba

Evidenčný list

Evidenčný list

Nie je zodpovedná osoba

Evidenčný list

Oznamovacia povinnosť

Spracovanie podľa §10 odsek (3) písmeno g)

Oznamovacia povinnosť vždy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?