Hodvábna cesta - Samarkand (Uzbekistan)

Autor: Daniel Schikor | 13.10.2013 o 18:25 | Karma článku: 8,38 | Prečítané:  1459x

Pomyselnou čerešničku na našej cestovateľskej torte bol Samarkand. Mesto ako by do seba nasalo všetky krásy strednej Ázie ktoré sme dosial videli a dotiahlo ich do dokonalosti. Nie nadarmo mu stredovekí Arabi hovorili Diamant východu. Jedno z najstarších miest na svete si podmanil už Alexander Veľký, ale svoj najväčší rozmach zažilo za vlády Timura. Vládcu, ktorý nie je veľmi  známy a v nás evokoval Timura a jeho družinu od Arkadia Gajdara. Timur Lang bol stredoázijsky dobyvateľ, ktorý tu založil svoju ríšu. Svojou krutosťou bol na úrovni dvoch najväčších diktátorov 20. storočia Stalina a Hitlera. Územia, ktoré obsadil, vyplienil a všetko obyvateľstvo pozabíjal. Zajatcov zasadne nebral. Teda až na učencov, ktorí boli pre neho tou pravou vojnovou korisťou. Zhromažďoval ich v Samarkande, kde sa mohli venovať vede.

Dominantou mesta je námestie Registan, ktoré je obkolesené dvomi medrasami a jednou mešitou. Tu sa odohráva život v meste a nie len v minulosti, ale aj v súčasnosti. Keď sme sa večer vracali okolo námestia, tak tu prebiehala generálka na hudobno-svetelné predstavenie o histórii Uzbekistanu. Za zvukov uzbeckej hudby sa steny mešity stali plátnom pre veľkolepú svetelnú šou. Vo mne sa ozvalo rockové srdce a spomienka na skupinu Pink Floyd. Kulisy námestia ako by boli stvorené pre ich The Wall. Tá predstava bola veľmi živá.

P1110052_panorama.jpg

P1110056.JPG

P1110063.JPG

Mesto rozkvitlo do svojej krásy hlavne za vlády Timura. Vydával sa za  potomka Džingischána a bol rozhodnutý jeho ríšu opäť vzkriesiť. Dobil mnohé územia a ríša za jeho vlády siahala od Indie až po Turecko. Jeho smrť znamenala rozpad tejto ríše. Timur aj napriek svojej krutosti je v Uzbekistane veľmi obľúbený. Predstavuje ich históriu, súdržnosť a veľkosť. Nikdy viac nebol Uzbekistan taký veľký, ako za jeho vlády. Čierna rakva s jeho pozostatkami je dodnes uložená v Gur-Emir. Tu ju ročne navštívi množstvo Uzbekov.

PICT0125.JPG

PICT0134.JPG PICT0133.JPG

PICT0138.JPG

Priamo v centre mesta je ďalšia z monumentálnych stavieb mešita Bibi Khanum. Viaže sa k nej legenda, ktorá hovorí o láske stavitela mešity k Timurovej žene kráľovnej Saraj. Chcela na počesť Timúrovho víťažného návratu z vojen postaviť pre neho mešitu. No staviteľ si dal podmienku, že mu musí dovoliť poboskať ju na líce. Saraj dlho odolávala, no ako sa blížil príchod Timura nakoniec zvolila. Keď sa to Timur dozvedel daj ju zabiť. No jeho láska k nej, bola taká veľká, že jej oproti tejto mešite dal postaviť mauzóleum.

PICT0121.JPG

PICT0100.JPG PICT0102.JPG

Na neďalekom vŕšku je vidieť kupolky, ktoré na prvý pohlaď nezaujmú. Keď však vojdete dnu a prejdete vstupnou bránou zostanete stáť ako primrazený. Vošli ste do Shah-i-Zinda, hrobiek kráľov. Stoja tu jedna vedľa druhej a vám sa zatajuje dych z údivu nad ich výzdobou. A keď vyhliadnete von, tak už len očakávate kedy sa na oblohe zjaví lietajúci koberec.

PICT0191.JPG

PICT0177.JPG

PICT0189.JPG PICT0190.JPG

PICT0200.JPG PICT0205.JPG

Legendou je opradený je aj prorok Daniel. Po jeho smrti bolo jeho telo prenesené do Konštantínopolu a časti tela boli roznesene do všetkých kútov vtedy známeho sveta. Jedna z jeho rúk sa dostala až do Samarkandu. Tu sa každý rok zväčšovala, až narástla do dĺžky 18 m. Keď Uzbekistan obsadili Rusi, rozhodli sa zabrániť v jej ďalšom raste a  začiatkom 20. storočia ju zamurovali. V takom stave je dodnes.

PICT0166.JPG

O prítomnosti významných vedcov v tomto meste hovorí aj Ulug-bagovo observatórium, jedno z najvýznamnejších vtedajšieho sveta. Jeho pozorovania hviezd pomáhali karavánam v lepšej orientácii na cestách.

PICT0158.JPG

Mesto nie je len história, ale aj súčasnosť a okrem pamiatok sa oplatí navštíviť aj miestne reštaurácie a pochutnať si na dobrom baranom, alebo hovädzom šašlíku. V jednej z reštaurácií nás pohostil vodkou major miestnej polície. Na otázku prečo nemá pištoľ nám odpovedal, že tu v Uzbekistane ju nepotrebujú, lebo je tu bezpečne. A musím mu dať za pravdu.

PICT0088.JPG

PICT0095.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?