Hodvábna cesta - Isfahán (Irán)

Autor: Daniel Schikor | 29.8.2013 o 18:00 | (upravené 30.8.2013 o 8:53) Karma článku: 14,20 | Prečítané:  4904x

Isfahán je tretie najväčšie mesto v Iráne s vyše jeden a pol miliónovou populáciou. Je to poznať hneď ako vojdete do mesta. Doprava sa zhusťuje a ulice sú zrazu preplnené autami. Jediným dopravným predpisom sa stáva hlasné trúbenie a v noci blikanie, hlavne pri presúvaní aut z pruhu do pruhu. Medzi tým množstvom áut sa prepletajú motorky, niekedy aj s viac ako s dvomi cestujúcimi. Samozrejme ani jeden z nich nemá prilbu, veď načo. Nie je  výnimočné vidieť na motorke sedieť alebo lepšie povedané držať sa aj malé dieťa. Toto mesto však nie je o doprave, ale o  jeho bohatej histórii.

Centrom je námestie imáma Chomejního, ale skôr známe pod starým názvom Naghš-é Džahán. Bolo postavené v roku 1612 a svojimi rozmermi 500 metrov x 160 metrov je skutočne obrovským verejným priestranstvom. Jedným z najväčších na svete, ktoré sa často v minulosti využívalo aj ako ihrisko pre tradičný iránsky šport - polo. Námestiu dominujú dve mešity. Imámova mešita, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších mešít na svete, a Šejk Lotfolláh mešita. Ďalšou z dominánt námestia je Alí Kapú palác . Bol postavený v 17. storočí, ako monumentálna brána ku kráľovským palácom, ktoré ležia za ním v rozľahlých parkoch. V súčasnosti je námestie hojne využívané hlavne na pikniky. V tom sú Iránci skutočnými priebojníkmi a to nielen v Isfaháne, ale po celom Iráne. Využívajú  na to každú voľnú chvíľku a každé voľne miestečko ktoré si nájdu. Preto nie je  problém ich stretnúť na tomto námestí aj neskoro večer ako varia čaj, grilujú a zanietene diskutujú. Do svojich diskusií zatiahli aj nás a zahrnuli nás množstvom otázok o živote u nás a vôbec. Tiež sme sa dozvedeli mnoho vecí z ich života a kultúry.

PICT0021.JPG

PICT0014.JPG

PICT0017.JPG

PICT0022.JPG

Celé námestie lemujú pasáže s množstvom obchodíkov. V týchto sa okrem umeleckých diel, ponuky  korení od výmyslu sveta, predávajú aj také praktické predmety ako lopata. Mnoho z obchodov je zároveň aj výrobnou dielňou, takže sa pasážami šíri klepkanie, brúsenie alebo vŕtanie a vy máte istotu že vystavené diela sú naozaj originálmi. Ak mate dosť trpezlivosti, tak si počkáte kým vám ho priamo pred vašimi očami nevyrobia.

P1090896.JPG P1090850.JPG

P1090935.JPG

V priľahlých parkoch sa nachádzajú ďalšie skvosty mesta, ako sú Hašt Behešt palác a Čehel Sotún palác. Obidva paláce sú obklopené bazénmi, fontánkami a zeleňou, ktoré dokresľujú nádhernú atmosféru tohto mesta. Zeleň je vôbec dominantná a stromy, alebo kríky sú na každom voľnom priestranstve. Zvyčajne sú doplnené nejakou vodnou plochou na zmiernenie horúčav a osvieženie vzduchu. V parkoch sa tiež stávate svedkami množstva šachových zápolení na stoloch, ktoré sú ich súčasťou. Koniec koncov tato kráľovská hra pochádza z týchto končín.

P1090867.JPG

P1090872.JPG

P1090892.JPG

Obľúbeným cieľom miestnych obyvateľov sú mosty nad riekou Zayandeh, kde to vyslovene vrie a žije. Pod jedným z nich sme narazili na skupinku ľudí, ktorí sa bavili spievaním iránskych ľudových piesni. Spievali ich mladí spoločne so starými a pridávali sa aj ženy. Pesničky boli krásne a nálada bola výborná. Keď nás zbadali, tak sme sa opäť stali stredobodom pozornosti a speváci sa pred nami predvádzali.  Takýchto skupiniek bolo viac a okolo rieky sa niesol spev a očarujúca atmosféra.

P1090967.JPG

PICT0037.JPG

PICT0054.JPGP1090966.JPG

Za povšimnutie a samozrejme aj za návštevu stojí aj miestna arménska štvrť. Jej srdcom je Katedrála Vank. V priľahlom múzeu sa dozviete o histórii Arménov, nie len v Iráne. Arméni v Isfaháne tvoria početnú miestnu komunitu (odhadom cca 200.000) a pokračujú vo svojom kresťanskom duchu. Tiež môžu vyrábať obľúbený arménskym koňak, len ho nesmú predávať moslimom a vychutnávať si ho môžu tak nanajvýš doma.

P1090981.JPG

P1090988.JPG P1090991.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?