reklama

Liečivá sila prírody - pagaštan konský

Gaštany nie sú len zábavkou pre deti na vytváranie rôznych figuriek, i keď treba povedať že je to celkom milé, no hlavne treba oceniť ich liečivé účinky, ktoré ľudia využívajú už od nepamäti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Gaštan svoj prívlastok konský dostal zrejme preto, že ho v minulosti dávali koňom do krmiva. A ak boli choré, tak im pomohol vyzdravieť.

Obrázok blogu

Viac ako vnútorne sa plody pagaštanu využívajú na vonkajšie použitie. Osožia pri hemoroidoch, kŕčových žilách, zápaloch žíl a priaznivo ovplyvňujú krvný obeh. Extrakt z plodov znižuje hladinu cholesterolu. Výťažky z plodov pagaštanu môžete použiť aj pri výrobe mastí slúžiacich na podporu liečby kŕčových žíl a reumatizmu. Dokonca ich ani nemusíte spracovávať. Stačí ich iba vysypať na podlahu a bosými nohami sa po nich poprechádzať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Gaštanový olej

Obrázok blogu

20 gaštanových plodov nastrúhame alebo nakrájame (môžeme i nadrviť), pridáme hrsť nasekaných vetvičiek rozmarínu (čerstvé alebo sušené), hrsť kvetov rebríčka (čerstvého alebo sušeného), všetko vložíme do sklenenej fľaše a zalejeme olejom. Olej vyberajte podľa svojho uváženia olivový, mandľový, slnečnicový, alebo sezamový. Po troch týždňoch lúhovania zlejeme cez plátno. Použitie: 3x denne potierať boľavé nohy (kŕčové žily), alebo masírovať lymfatické opuchy.

Kúpeľ

Gaštany posekajte na jemné kúsky. Polhodinu povarte vo vode a v odvare si okúpte nohy. Kúpeľ nesmie byť horúci ( maximálne 37 stupňov).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Pagaštanová masť

Potrebujete na ňu čerstvé nastrúhané plody pagaštanu, ktoré vmiešate do pol kila rozpustenej masti. Masť má byť úplne zahustená gaštanmi. Niekoľko minút ju povarte a nechajte odstáť. O tri dni ju opäť prevarte a postup opakujte ešte raz alebo dvakrát. Po 10 dňoch ju preceďte a zlejte do menších nádob. Skladujte na chladnejšom tmavom mieste. V žiadnom prípade ju nekonzumujte, slúži len na vonkajšiu aplikáciu.

Množstvo receptov z byliniek nájdete aj na stránke www.byliny.sk. Konzumáciu byliniek konzultujte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Daniel Schikor

Daniel Schikor

Bloger 
  • Počet článkov:  135
  •  | 
  • Páči sa:  47x

Som to ja a nik iný. A aj www.byliny.sk. Zoznam autorových rubrík:  Len takCestovanieNa cestách s karavanomTip na víkendNa bicykliLyžovanieNa vodeBezpečnosť ITOchrana osobných údajovLiečivá sila prírodyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu