reklama

5 dôvodov prečo zálohovať

Vaše dáta nie sú len zhlukom jednotiek a núl, ale sú práve srdcom a dušou Vášho podnikania. Zachovanie týchto dát už dnes nie je otázkou pohodlia, ale stáva sa otázkou samotného prežitia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu
(zdroj: zdroj: pixabay.com)

Strata dát môže nastať mnohými spôsobmi. Poruchy pevných diskov v počítačoch, vyliata káva do klávesnice notebooku alebo neobnoviteľné či náhodné (nechcené) vymazanie súboru sú pomerne časté javy. Ku strate dát môže dôjsť hocikedy i pri malom technickom probléme. Poďme sa teda detailnejšie pozrieť kde vám hrozí nebezpečenstvo.

1. Zlyhanie alebo poškodenie disku

Kvôli opotrebovaniu mechanických súčastí či vplyvom vysokej teploty môžu pevné disky začať zlyhávať. Že niečo nie je v poriadku môžete zistiť z dát, ktoré produkujú. Prístup k údajom na disku sa spomalí a časom nie je možné niektoré súbory už ani prečítať a každým čítaním z disku sa situácia zhoršuje. Údaje na disku sa stávajú pre Vás nepoužiteľné a pokiaľ nemáte urobenú zálohu môžu byť nenávratne stratené. Priemerná miera zlyhania diskov a páskových jednotiek je 100% – všetky jednotky nakoniec zlyhajú. Je to len otázkou času.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Zlyhanie ľudského faktoru

Nikto z nás nie je neomylný a týka sa to aj práce s počítačom. Mnohokrát sa stáva, že si človek v návale práce prepíše alebo dokonca zmaže dôležitý súbor, ktorý používa ako mustru. Potom sa musí prácne vracať k pôvodnej verzii. Dosť často sa vyskytujú aj chyby spôsobené chvíľkovou nepozornosťou. Napríklad pri čistení preplneného disku si môžeme zmazať aj to čo sme nechceli. Nie nadarmo sa hovorí, že neznalý alebo zmätený používateľ môže často spôsobiť väčšie škody než útok vírusov.

3. Záškodníctvo

Táto kategória patrí medzi najzákernejšie. Pokiaľ je útok dobre zamaskovaný môže sa na stratu dát prísť až vo chvíli, keď sú potrebné čo niekedy môžu byť týždne, mesiace či dokonca roky. Veľké nebezpečenstvo predstavuje odchádzajúci zamestnanec. Niekto ukončí pracovný pomer spokojný s čistým štítom, iný zabuchne dvere a už túži mať so starým miestom svätý pokoj. A sú takí, ktorí sa nevedia vyrovnať s odchodom a majú pocit, že dáta ktoré vytvorili sú len ich. Preto neváhajú a zmažú ich alebo ich jednoducho ukradnú a poskytnú konkurencii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Vírusová nákaza

Určite už má každý z Vás skúsenosť s rôznymi vírusmi, malewarom či spywarom alebo prinajmenšom vie čoho sú tieto programy schopné. Málokto však čakal taký prístup ako v prípade nových vírusov s názvom “CryptoLocker”, ktoré sa šíria cez webové stránky a emailmi a dostane Vás do pozície, že si môžete vybrať medzi zlým a ešte horším riešením. Buď zaplatíte alebo prídete o všetky dáta na Vašom počítači. Vírus môže byť ukrytý v pošte od Vášho priateľa, náhodne otvorenom spame, ale aj na akejkoľvek webovej stránke.

5. Prírodné katastrofy

Nemusí to byť zrovna požiar alebo povodeň, ktoré zničia Vaše dáta. Už len taká búrka predstavuje nebezpečenstvo. Blesk počas búrky a následné predpätie v elektrických rozvodoch urobí svoje a Vaše dáta môžu byť nenávratne stratené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto je nie potrebné, ale nutné dáta na počítačoch pravidelne zálohovať. Táto záloha by mala byť nezávislá od toho, kto na počítači pracuje. Mala by sa diať automaticky, bez nutnosti zaťažovania zamestnanca či správcu siete. Len potom môžete byť kľudný, že Vaše dáta sú zabezpečené a obnoviteľné.

Daniel Schikor

Daniel Schikor

Bloger 
  • Počet článkov:  135
  •  | 
  • Páči sa:  47x

Som to ja a nik iný. A aj www.byliny.sk. Zoznam autorových rubrík:  Len takCestovanieNa cestách s karavanomTip na víkendNa bicykliLyžovanieNa vodeBezpečnosť ITOchrana osobných údajovLiečivá sila prírodyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu