Mexiko – ríša Aztékov

Autor: Daniel Schikor | 1.5.2016 o 11:22 | (upravené 2.5.2016 o 16:33) Karma článku: 7,20 | Prečítané:  2057x

Z Veracruse sme pokračovali do hlavného mesta Mexika – 25 miliónového Mexico City. Mesto leží v nadmorskej výške 2.000 metrov, v kotline obkolesenej prstencom hôr.

Cestou sme sa museli prehupnúť cez hory vysoké 3.200 metrov. V tej nadmorskej výške, kde je v Európe stále sneh, bola bujná vegetácia a teplo. Okolo cesty bolo množstvo stánkov a indiáni tam predávali svoje suveníry. Tak vysoko som s autom už nikdy viac nebol.

Naďaleko hlavného mesta sa nachádza historický skvost, Sú to pyramídy v meste Teotihuacán, pozostatky ktorého objavili ako prvý  Aztékovia a v jeho okolí vystavali svoje mesto. V dobe rozkvetu mala Aztécka ríša viac ako 15 miliónov obyvateľov. Ich kultúra bola ovplyvnená ostatnými indiánskymi kmeňmi Mexika. Hlavne Maymi a Olmékmi. Aztékovia boli zdatnými obchodníkmi a priniesli ríši bohatstvo, ktoré sa im neskôr stalo osudné. Dobyvateľ Cortés sa ulakomil na ich zlato a zánik Aztéckej civilizácie  potom nabral veľmi rýchli spád. Mocnú ríšu dobyl len s niekoľkými stovkami bojovníkov. Úplný zánik Aztékov ešte dokonali choroby, ktoré pôvodní obyvatelia nepoznali – týfus a kiahne. Taký bol smutný koniec jednej z najvyspelejších, ale treba povedať aj najkrutejších civilizácií v strednej Amerike.

Aztékovia sa považovali za príslušníkov „vyvoleného národa“ s jedinečným poslaním byť pomocníkom bohov pri udržiavaní existencie sveta: podľa aztéckych predstáv bohovia svojimi periodicky vykonávanými aktivitami zabezpečovali pretrvanie vesmíru i pozemského sveta ľudí (napr. slnečný boh musel každý deň nanovo bojovať s mocnosťami temnoty a poraziť ich = alegória na striedanie sa dňa a noci), pri čom však museli byť pravidelne „posilňovaní“ ľudskými obeťami. Aztékovia totiž verili, že rituálnou popravou možno z telesných schránok ľudí uvoľniť isté nadprirodzené sily a tieto poskytnúť bohom ako akúsi „výživu“ či „energiu“. Obetovaní bohom boli zväčša vojnoví zajatci. (zdroj https://sk.wikipedia.org/wiki/Azékovia)

 Samotný historický park je rozsiahli a dá sa v ňom prechádzať aj celé hodiny. A to je vraj len 10 percent odkrytých pamiatok. Dominujú mu hlavne pyramídy.  Na každú z nich si samozrejme môžete vyliezť. Stojí to za to zdolať tých pár desiatok, možno aj stoviek schodov. Nepočítal som ich. No a keď ste hore, nejdete sa nabažiť tej nádhery ktorá sa rozprestiera pod vami.

V okolí nájdete tiež množstvo obchodíkov so suvenírmi a malých výrobní. Dominujú tu hlavne výrobky z lávového skla /obsidiánu/.  Alebo si môžete pochutnať na miestnych špecialitách napríklad agávovom víne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?