Mexiko – Mayovia

Autor: Daniel Schikor | 3.4.2016 o 17:47 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  2216x

Mayovia patria medzi najstaršie civilizácie v strednej Amerike. Mnoho ľudí si ich spája hlavne s rokom 2012, kedy mal skončiť ich kalendár a s ním aj náš svet. Nie je to len kalendár, ale aj množstvo pamiatok, ktoré tu zanechali.

Zo San Christobal sme sa presunuli do mesta Paleque, ktoré patrilo medzi hlavné centrá Mayskej civilizácie. Obe mestá sú síce od seba vzdialené len 200 kilometrov, ale cesta trvala až 5 hodín. Bolo to ako keby ste tých 200 kilometrov šli po Šturci. Samá zákruta a žiadne možnosti na predbiehanie pomalých áut. Na druhej strane tu bolo čo obdivovať a urobili sme si aj dve zástavky pri vodopádoch. Prvý z nich bol Aqua Azul Cascade. Tento vodopád sa skladá z mnohých kaskád nasledujúcich po sebe. Medzi nimi sú vytvorené zátišia v ktorých sa dá kúpať. Tesne pred Palenque sa nachádza vodopád Misol Ha. Jeho voda sa valí z výšky 35 metrov a okolitá džungľa ponúka nádherné scenérie, čo aj využili producenti filmu Predátor.

Mesto Palenque bolo jedným z dôležitých centier Mayskej civilizácie. Prvé osídlenie tu bolo už v 3. storočí, ale svoj vrchol dosiahlo v 7. storočí. Z tejto doby pochádza aj väčšina stavieb, ktoré sú v archeologickom parku. Dominuje mu palác  a množstvo pyramíd, na ktoré si môžete pokojne vyliezť. Posledná zmienka o meste je z roku 799. Mesto znovu objavili zarastené uprostred džungle v 18. storočí, no vykopávky začali až v 20 rokoch minulého storočia a trvajú do dnes. Aj počas našej návštevy sa v parku intenzívne pracovalo. Mayovia boli hrdí a impozantní ľudia, ich mestá vybudované v monumentálnych rozmeroch, dodnes dominujú krajine.

V neďalekom múzeu sa môžete dozvedieť históriu Mayskej kultúry, ktorá siaha až do 2. tisícročia pred Kristom a konči v 16. storočí. Počas tejto doby tu vybudovali rozsiahlu ríšu, ktorá zahŕňala územia Chiapas a Yucatánsky polostrov v Mexiku, celú dnešnú Guatemalu, Belize a západné časti Hondurasu a Salvádoru. Mayská civilizácia bola na vysokej úrovni, najmä čo sa týka astronómie a matematiky. V mayskej filozofii a v pohľade na svet kľúčovú úlohu hral čas a nimi vytvorený kalendár.

V múzeu sa nachádza aj hrobka najznámejšieho kráľa Palenque, K'inich Janaab 'Pacala. Najväčší záujem vzbudzuje sarkofág z rytinou, ktorá podľa niektorých zástancov mimozemských teórií, predstavuje astronauta v rakete. Podľa týchto teórií mal byť Pacal jedným z mimozemšťanov, ktorí kolonizovali Zem. Tých teórii a nejasností okolo jeho osoby je viac. Ja osobne si netrúfam posúdiť kde je pravda, ale jedno viem, keď budete v Mexiku určite toto miesto nevynechajte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?