Rieky v Bosne a Hercegovine - Vrbas

Autor: Daniel Schikor | 20.7.2015 o 17:22 | Karma článku: 9,00 | Prečítané:  1180x

Balkánom preteká niekoľko riek, ktoré v mäkkom vápencovom podloží Dinárskych hôr vytvárajú nádherné kaňony a zákutia. Voda v nich má farbu modrú až zelenú a je úplne priezračná. Preto stojí za to tam ísť a vidieť ich.

My sme ich v minulosti už videli a splavili na Balkáne niekoľko, hlavne v Čiernej Hore a Albánsku. Tentokrát sme sa vybrali do Bosny a Hercegoviny. Je tam množstvo nádherných riek. Keďže sme išli až začiatkom júla, pre malú vodu ich bolo splavných len zopár. Prvou z nich bola rieka Vrbas, dôležitý pravostranný prítok Sávy, do ktorej sa vlieva na hranici s Chorvátskom. Na rieku sme išli neďaleko mesta Banja Luka, ktoré je v súčasnosti defakto hlavným mestom Republiky Srbskej v Bosne a Hercegovine. Začali sme z dedinky Krupa na Vrbasu a doplavili sa až pod Rafting centar u Karanovcu. Nebolo to príliš náročne, lebo vody skutočne nebolo veľa. Výnimkou bolo par menších perejí v raftingovom centre. To ale zrejme dopĺňajú vodou z nejakej nádrže, lebo deň predtým ako sme vyrazili na vodu, bola hladina zhruba o meter vyššia. V tom kaňone sa jazdia aj preteky medzinárodného významu a majstrovstvá sveta, takže je to tam na to všetko uspôsobené. Tým pádom sme aspoň mali dostatok času kochať sa okolitou krajinou. Splav sme ukončili v kempe Olimp, ktorý sa nachádza kúsok od mesta Banja Luka.

S kempami v Bosne je to náročnejšie, nájsť si nejaký na Internete dopredu je dosť tažké. Proste nemajú webové stránky a zoznamy kempov na medzinárodných serveroch sú veľmi krátke. Ale zas nie je problém ubytovať sa u niekoho v záhrade, tak ako sme to urobili na rieke Una. Preto ak by sa niekto chcel sem vybrať, tak tu je kontakt kamp.olimp@gmail.com. Majiteľ bol veľmi príjemný a ústretový. Vybavenie bolo tak ako inde v Bosne a Hercegovine, balkánske. Človek si skrátka musí zvyknúť na stúpacie záchody. Tečúca voda je ale samozrejmosťou. A sprchy tiež. Pri rieke je malé posedenie, kde si môžete večer opekať alebo grilovať ryby, ktoré sa dajú kúpiť v blízkej rybej farme.

Rieka Vrbas nám slúžila skôr na rozjazdenie a zoznámenie sa s krajinou a riekami. Od nej sme smerovali k rieke Una, k mestu Kulen Vakuf.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?