Na Balkáne - Belehrad

Autor: Daniel Schikor | 21.6.2015 o 16:10 | Karma článku: 9,08 | Prečítané:  1040x

Hlavné mesto Srbska sa nachádza na sútoku dvoch riek, Sávy a Dunaja. Patrí k najstarším mestám v Európe. Má niekoľko tisíc rokov a prvá zmienka pochádza ešte z obdobia Keltov.

Belehrad má síce množstvo pamiatok, ale najviac zaujme jeho neopakovateľná atmosféra. Stačí sa len potulovať a hneď si toto mesto obľúbite. Ani sa vám nebude chcieť odísť. Centrom je Staré mesto, lemované množstvom uličiek a historických budov. Je tu veľa kaviarní a krčmičiek. Stačí sa len posadiť a pozorovať ako plynie život vôkol vás. Miestni sa moc nenaháňajú a z mesta sála kľud a pohoda.

Nad sútokom Sávy a Dunaja čnie starobylá Kalemegdanská pevnosť. Bola postavená ešte za čias Keltov a každý národ ktorý si podmanil toto pozoruhodné mesto ju prestaval. Takže má prvky prakticky z celej histórie Európy. Od Ríma, cez Byzanciu až po súčasnosť. Súčasťou pevnosti sú rozsiahle parky, kde sa môžete oddať ničnerobeniu a len tak posedávať pozorovať svet okolo vás.

Od pevnosti do centra mesta vedie Knez Mihailova ulica. Je to hlavný a najstarší bulvár v meste. Práve tadiaľto prechádzajú miestni, kým nezapadnú do niektorej z reštaurácií alebo kaviarní. Medzi najznámejšie patrí asi kaviareň v hotely Moskva s interierom zo začiatku 20 storočia. Gastronomický zážitok a pravú balkánsku kuchyňu nájdete v Skadarskej uličke, ktorú tvoria len reštaurácie.

Na druhej strane sútoku riek sa nachádza štvrť Zemun. S mestom ju spája socialistické sídlisko, ešte z čias Juhoslávie. Zemun je známa ako úplný kontrast k ostatnému mestu. Pôvodne bola súčasťou Rakúska-Uhorska ako maďarské mesto, čo sa na ňom viditeľne odrazilo.

Belehrad podobne ako celý Balkán má pohnutú históriu, ktorú sprevádzalo množstvo vojen. Spomienky na tú poslednú nájdete v niektorých častiach mesta. Rozborené budovy tu nechávajú ako memento,  aby sa tu už žiadna vojna neopakovala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?