Na Balkáne - Belehrad

Autor: Daniel Schikor | 21.6.2015 o 16:10 | Karma článku: 9,08 | Prečítané:  1019x

Hlavné mesto Srbska sa nachádza na sútoku dvoch riek, Sávy a Dunaja. Patrí k najstarším mestám v Európe. Má niekoľko tisíc rokov a prvá zmienka pochádza ešte z obdobia Keltov.

Belehrad má síce množstvo pamiatok, ale najviac zaujme jeho neopakovateľná atmosféra. Stačí sa len potulovať a hneď si toto mesto obľúbite. Ani sa vám nebude chcieť odísť. Centrom je Staré mesto, lemované množstvom uličiek a historických budov. Je tu veľa kaviarní a krčmičiek. Stačí sa len posadiť a pozorovať ako plynie život vôkol vás. Miestni sa moc nenaháňajú a z mesta sála kľud a pohoda.

Nad sútokom Sávy a Dunaja čnie starobylá Kalemegdanská pevnosť. Bola postavená ešte za čias Keltov a každý národ ktorý si podmanil toto pozoruhodné mesto ju prestaval. Takže má prvky prakticky z celej histórie Európy. Od Ríma, cez Byzanciu až po súčasnosť. Súčasťou pevnosti sú rozsiahle parky, kde sa môžete oddať ničnerobeniu a len tak posedávať pozorovať svet okolo vás.

Od pevnosti do centra mesta vedie Knez Mihailova ulica. Je to hlavný a najstarší bulvár v meste. Práve tadiaľto prechádzajú miestni, kým nezapadnú do niektorej z reštaurácií alebo kaviarní. Medzi najznámejšie patrí asi kaviareň v hotely Moskva s interierom zo začiatku 20 storočia. Gastronomický zážitok a pravú balkánsku kuchyňu nájdete v Skadarskej uličke, ktorú tvoria len reštaurácie.

Na druhej strane sútoku riek sa nachádza štvrť Zemun. S mestom ju spája socialistické sídlisko, ešte z čias Juhoslávie. Zemun je známa ako úplný kontrast k ostatnému mestu. Pôvodne bola súčasťou Rakúska-Uhorska ako maďarské mesto, čo sa na ňom viditeľne odrazilo.

Belehrad podobne ako celý Balkán má pohnutú históriu, ktorú sprevádzalo množstvo vojen. Spomienky na tú poslednú nájdete v niektorých častiach mesta. Rozborené budovy tu nechávajú ako memento,  aby sa tu už žiadna vojna neopakovala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko je prikrčené pred ruskou propagandou

České ministerstvo vnútra vytvorilo tím pre boj proti propagande. Slovenská reakcia ostáva nulová napriek katastrofálnym dopadom na krajinu.

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.


Už ste čítali?